May 25, 2011

Class of 2011 Ready to Make a Difference

Two years ago, Western Nevada College welcomed its largest ever class of new students. More high school graduates than ever before enrolled at WNC, along with a growing number of adults seeking updated job skills and college degrees during a deep recession.

This week, a record 463 graduates walked across the stage to receive a diploma or certificate, and now are ready to make a difference in their own lives, as well as in the economic future of the Silver State.

WNC awarded 510 degrees and certificates, 19 percent more this year than two years ago. According to Western Nevada College President Carol Lucey, the growth is largely a result of ongoing efforts to connect personally with high school students in the widespread rural Nevada counties, and to offer student services that assist key populations such as first generation college students, returning veterans, adults who have been displaced in the job market, and the many place-bound residents who cannot commute long distances or relocate to attend college.

"Western has been taking the message to graduate students very seriously," Lucey said. "The president of the United States, the governor of Nevada, and the chancellor of the Nevada System of Higher Education have all challenged us to increase the number of students who graduate, and who graduate on time," she said. "We take that challenge very seriously, and I believe our record and the number of graduates makes that point clearly."

Blue Diamond
Associate of Arts: Brooks Klein

Carson City
Associate of Applied Science - Accounting: Alejandro Andraca Garcia, Rodney Jay Bennett, Rosa Elena Ibarra Lopez

Associate of Applied Science - Computer and Office Technology: Amanda DeAnn Gill

Associate of Applied Science - Computer Networking Technology: Edward D. Meryhew, Arthur L. Redmon Jr., Jean Amos Robinson, Christopher J. Ziller

Associate of Applied Science - Construction Project Management: Adam John Loomis, Eric Valentine

Associate of Applied Science - Criminal Justice: William Abbott, Logan Alan Kuhlman, Brandon William Mackie

Associate of Applied Science - Early Childhood Education: Caitlin Castaneda, Jessica Naomi Contreras, Lindsey Rae McElfish, Nancy Varinia Rodriguez, Jennifer Rogacs, Jerrica Lee Sannes

Associate of Applied Science - General Business: Caitlin Castaneda, Teresa Chalmers, Melissa C. Chandler, Elizabeth Jayne George, Glenn Martin Hansen, Nancy Varinia Rodriguez, Lynsie Nicole Sergent, Kristie Sifuentes, Joy Marie Tackett, Lourdes Zuniga

Associate of Applied Science - Geographic Information Systems: Kiersten Robin Briggs, Robert A. Colaizzi, Chris Hernandez, Linda Withey Hobold, Steven James Ponte, Shawn Ruedy

Associate of Applied Science - Graphic Communications: Kneesa L. Char, Rochelle M. Eldridge, Kathleen A. Flanagan, Jesse M. Mireles

Associate of Applied Science - Information Technology: Robert Alonzo Harley, Paul A. Partida

Associate of Applied Science - Law Enforcement Academy: Vanessa Adrian, Brendan Jeremiah Collins, Sandy Alexis Flagg Phillips

Associate of Applied Science - Machine Tool Technology: Kevin H. Patterson

Associate of Applied Science - Management: Melissa C. Chandler

Associate of Applied Science - Nursing: Shiva Adham, Sara Lynne Escobedo, Bethany Kell, Marjorie M. Masters, Leah E. Southern

Associate of Arts: Cindy Emwosa Agbonifo, Arvin Aguinaldo, Sergio E. Arteaga, Eugene W. Baxter, Caitlin Beaudette, Ashley N. Boyd, Heather Christine Brodie, Larry Brown, Daniel Tai Burns, Teresa Cash, Daniel Ceballos, Laurel N. Chapman, Andrew Coleman, Sarah Elizabeth Crockett, Andrew Duncan Deacy, Alexandria Marie Ezell, Samantha J. Ferla, Rebecca Anne Fox, Yesenia Fuentes, Rachel Michelle Gill, Tony Guerra, Lisa Hovden, Elise Lauren Johnson, Austin Jones, Nina Cheryl Kemp, Derrick Daniel Kepler, Norman Kittleson, Jessie Carol Kizer, Daniel Collin Krause, Heather M.K. Lambert, Jimayne Ann Kennie Lee, Molly McGregor, Vanessa McGregor, Gage Michael Davis Mead, Hani V. Metz, Lucy Savannah Nash, Kathryn L. Opperman, Catherine Orpilla, Tyler J. Parnell, Rebecca Elizabeth Paul, Amy Vanessa Perez, Skylar Alexis Pitts, Cory James Roberts, Amy Melissa Robinson, Jamie Lynne Sayre, Amanda Jean Smith, Leah E. Southern, Erica Joy Stepro, Debra Vieyra, Cassaundra Jeanice Vondrak, Joy Michele Whitaker, Cedric Anthony Williams, Jacob Stephen Williams, Nicole R.Williams, Eric James Wylie

Associate of Arts - Criminal Justice: Lindsey Brentlinger, Yesenia Bueno, Diane Ruth Chanda, Brendan Jeremiah Collins, Bonnie R. Hartley, Vanessa McGregor, Burch M. Perry

Associate of Arts - Deaf Studies: Diane Ruth Chanda, Mary Ann Gunter

Associate of General Studies; Britany D'Anne Beck, Don G. Boebel, Amy Allyene Branstetter, James R. Ceragioli, Sonjy Barbara Duffy, Michelle Lee Dufrisne, Juan Alonso Garcia, Robert Alonzo Harley, Sandra Huffman, Krista Marie Hyatt, Austin Jones, Courtney P. Judd, Richard D. Knowles, Freida M. Lang, V. Denise Leman, Diana P. Lopez Cuadros, Gary Wain Menees, Eric Patrick Mueller, Alisha Nicole Nabicht, Jeanette R. Olaynick, Robert Alden Pembrook, Daniel R. Plunkett, Carinne K. Powell, Jose D. Quiroga, Kayleigh Cristy Robinson, Clinton A. Sisk, Jeremy Jaywilliam Wiest, Cedric Anthony Williams

Associate of Science - Biological Sciences: Tyler John Cook, Stacy L. Hardy, Sara C. Morrison

Associate of Science - Chemistry: Daniel S. Scarbrough

Associate of Science - Computer Science: Joseph Andrew Bernardy

Associate of Science - Engineering Science: Joshua R. Nordloh, John Phillip Sousa

Associate of Science - Geosciences: Gregory John Chico, Karessa Leigh Jared, Clinton A. Sisk

Associate of Science - Mathematics: Caitlin Beaudette, Samantha Jean Ferla, Matthew James McPherson, Alysa Renee Mitchell, Leandro J. Quispe, Daniel R. Salas

Associate of Science - Physics: Susan Konkol

Bachelor of Technology - Construction Management: Michael Borgman, Adam John Loomis, Lee Thomas Mason, Ruben Rios-Llamas

Certificate of Achievement - 911 Dispatch Telecommunications: Julisa Gonzalez

Certificate of Achievement - Bookkeeping: Wendy W. Snyder, Christine M. Tirey

Certificate of Achievement - Early Childhood Education: Natasha Lyn Grosse, Lindsey Rae McElfish

Certificate of Achievement - Machine Tool Technology: John L. Supera

Certificate of Achievement - Medical Coding: April R. Arden

Certificate of Achievement - Medical Transcription: Delia Mary Bottoms

Certificate of Achievement - Medical Unit Clerk: Delia Mary Bottoms

Certificate of Achievement - Network Support Technician: Randel J. Moore

Certificate of Achievement - Retail Management: Lacey Winter

Certificate of Achievement - System Administration Technician: Paul A. Partida

Dayton
Associate of Applied Science - Accounting: Lesa Jo Galloway, Barbra A. Reid Jones, Julia M. Russell

Associate of Applied Science - Computer Networking Technology: Charles Donald Armstrong, Michael A. Francis

Associate of Applied Science - Construction Project Management: Charles Earle Horn

Associate of Applied Science - General Business: Laurie Ann Coughlin, Lesa Jo Galloway

Associate of Applied Science - Graphic Communications: Austin Michael Winters

Associate of Applied Science - Information Technology: Charles Donald Armstrong

Associate of Applied Science - Law Enforcement Academy: Zachary D. Hickman, Christopher L. Ramos

Associate of Applied Science - Machine Tool Technology: Joshua Nathanual Fowler, Victor Enrique Salas Aguilar

Associate of Applied Science - Nursing: Jessica Lyn Largent, Brenda Lynn Wells

Associate of Arts: Trista Beuerlein, Adam James Burkholder, Jennifer Elaine Allen Claypool, Ashley Nichole Cruz, Matthew Denning, Marissa L. Fabel, Chrislyn J. Friestad, Stacy C. Gilbert, Chelsea Lynn Gould, Christopher Douglas Jones, Sarah Elizabeth Jones, Erica M. Langer, Michael-Ann Lazzarino, Laura Joann McNeill, Tess Stacy, Valerie White

Associate of Arts - Criminal Justice: Sarah Elizabeth Langley, John M. Reed

Associate of Arts - Deaf Studies: Cynthia S. Davisson, Chrislyn J. Friestad

Associate of General Studies: Adam James Burkholder, Jeffrey William Delaski, Katie Marie Kennedy, Rachel Mullane, Shannon Elizabeth Palamar, Dale S. Rasmusson, Kyla Shuman

Certificate of Achievement - Machine Tool Technology: Franklin F. Cruz

Elko
Associate of Arts - Fine Arts: Tracy Rightmer

Fallon
Associate of Applied Science - Computer and Office Technology: Katie Nicole Winder

Associate of Applied Science - Computer Networking Technology: Dawn Davina Seeley

Associate of Applied Science - Drafting - Architectural: Kay Inglis

Associate of Applied Science - General Business: Kristofer Ray Hansen, Kimi Martin

Associate of Applied Science - Graphic Communications: Dina M. Henry

Associate of Applied Science - Health Information Technology: Melisa S. Heckathorn

Associate of Applied Science - Law Enforcement Academy: Daniel M.Shyne

Associate of Applied Science - Management: Katelyn M. Hemple, Alisha Naomi Saling-Andrews

Associate of Applied Science - Nursing: Jessica Bowman, Sara Marie Jane Horat, Jamee Ann Jackson, Jessica Marie Manskie, Jamie P. Ucci, Brenda Jane Whittington, Kendra Elizabeth Yates

Associate of Arts: Erika Renae Agard, Kathryn Rose Beatty, Autumn Joy Bergreen, Diane Blinsmon, Blythe J. Griffin, Kristy Elizabeth Lehman, Clara Molina-Leiser, Cory Munoz, Britany Ann Ortega, Cheri Danyale Peterson, Nikki Marie Reiter, Kelly Schanuel, Heather Ashley Sumner, Nancy Pamela Ugalde

Associate of Arts - Criminal Justice: Eric James Candee

Associate of General Studies: Mary Acosta-Lynch, Mary Alice Ashmore, Jennifer Rose Capton, Frank W. Cavataio, Louis J. Cote, Jason Howard Crook, Victor M. Festin, Deborah Ann Fiedler, Leanna Fitzpatrick, Kelli Groves, Dina M. Henry, Bowie J. Jarschke, Star T. Jarschke, Andria Rose Kelsey, Christopher E. Olivo, Katarina Lynn Olivo, Lea Renee Pope, Jonathan Nazaria Rentz, Caroline Southfield, Melissa Waite

Associate of Science - Biological Sciences: Mary Alice Ashmore, Jacquelyn Carroll, Kelly Schanuel

Associate of Science - Geosciences: Michone Kaye Jackson, Guy Josephs

Associate of Science - Mathematics: Christopher E. Olivo

Certificate of Achievement - American Sign Language: Anna M. Bock

Certificate of Achievement - Customer Service: Lorraine G. Bevins

Fernley
Associate of Applied Science - Accounting: Maria Gracianna Sablan

Associate of Applied Science - Computer and Office Technology: Phillip Howard Wold

Associate of Applied Science - General Business: Maria Gracianna Sablan

Associate of Applied Science - Law Enforcement Academy: Keith Michael Killian

Associate of Arts: Lindy S. Rossmann, Kara Kristine Spracklin, Natalia Vasquez

Associate of General Studies: Lisa May, Penny Lynn Woebbeking

Gardnerville
Associate of Applied Science - Accounting: Anthony Joel Spotts

Associate of Applied Science - Criminal Justice: Jena E. Lawry, Brandon T. Voss

Associate of Applied Science - General Business: Allison Marie Anderson, Steven Cruz, Troy H. Orosco, Ryan Ward

Associate of Applied Science - Geographic Information Systems: Rebecca Marie Nielsen

Associate of Applied Science - Graphic Communications: Thomas Lawrence Avant Jr., Gary Doran, Don J. Novich, Jessica Lynne Shehorn

Associate of Applied Science - Health Information Technology: Susan Ann Kruse

Associate of Applied Science - Machine Tool Technology: Bret Grouse

Associate of Applied Science - Management: Troy H. Orosco

Associate of Applied Science - Nursing: Melissa Patrice Artzer, Teresa Lynn Collier

Associate of Arts: Jamie Bitetto, Rhonda Darter, Angela Kathleen Galgano, Kelly Marie Grigsby, Carol Hellwinkel, Daniel S. Judd, Emily Keene, Pamela K. Litka, Kole Vincent Lynch, Darren C. McConville,Victoria Lorain Orosco, Elvia Ramirez, Jonathan Samuel Towle, Dustin Tremaine, Rachel Louise Walker, Jennifer N. Worthington, Allison Young

Associate of Arts - Criminal Justice: Jennifer Davis, Courtney Ferrera, Denise Ann Real

Associate of Arts - Deaf Studies: Dane Paul Hedlund, Kristin Louise Ridley

Associate of Arts - Fine Arts: Kerri Elizabeth McCrosky

Associate of General Studies: Sarah Allen, Samantha Lynn Ensminger, Howard W. Hawk, Marcie Rae Larsen, Melinda Matus, Victoria Lorain Orosco, Tina Ann Padovano, Katie A. Quinlan, Justin Rivera, Whitney Glenn Simpson, Serra Michelle Wheeler, Nichole J. Wood, Trina DeAnn Wyatt

Associate of Science - Biological Sciences: Jeffrey M. Sykes

Associate of Science - Biophysical Sciences: Mariah Suzanne Duffin

Associate of Science - Chemistry: Jeffrey M. Sykes

Associate of Science - Computer Science: Tim Phillips

Associate of Science - Geosciences: Rebecca Marie Nielsen

Associate of Science - Mathematics: Jeffrey R. Spencer

Certificate of Achievement - 911 Dispatch Telecommunications: Fawn Hunter

Certificate of Achievement - Business: Troy H. Orosco

Certificate of Achievement - Machine Tool Technology: Bret Allen Grouse

Certificate of Achievement - Medical Coding: Laura Marie Kruse, Susan Ann Kruse, Victoria Lorain Orosco

Certificate of Achievement - Medical Transcription: Laura Marie Kruse, Susan Ann Kruse

Certificate of Achievement - Medical Unit Clerk: Laura Marie Kruse

Genoa
Associate of Arts: Brittany Nichole Shankle

Associate of General Studies: Maci Pfaffenberger, Ryan Lee Wilson

Associate of Science - Mathematics: Ryan Lee Wilson

Certificate of Achievement - Medical Transcription: Rebecca Barnhart Crowe

Hawthorne
Associate of Applied Science - Applied Accounting: Bonnie Lou Haak

Associate of Arts: Maria Greco, Ce'arra Dawn Holton

Henderson
Associate of Arts: Jordon Blanchard

Associate of General Studies: Andrea Lindsey Roche

Las Vegas
Associate of Arts: Steven Kody Gorden, Ashley Hall

Associate of Arts - Deaf Studies: Brittany Legal

Associate of General Studies: Melissa Biba

Lockwood
Associate of Applied Science - Nursing: Riley James Smith Jr.

Lovelock
Associate of Applied Science - General Business: Nathan G. Chamberlain, Shawn A. Fink, Ricardo Edison Gallo, Cinque Zariff Grim, Mark C. Rodriguez, John D. Sims

Associate of Applied Science - Management: John D. Sims

Associate of Arts: Maria Socorro Aguilar, Wilbert Kenneth Snodgrass, Ferrill J. Volpicelli

Associate of General Studies: Antonio Bolanos, Ferrill Joseph Volpicelli, Melissa Ann Washabaugh

Certificate of Achievement - Business: Joshua Manuel Chavira, Cinque Zariff Grim, Jon Heimerdinger

Minden
Associate of Applied Science - Graphic Communications: Justin M. Stearns

Associate of Applied Science - Machine Tool Technology: Dennis Paul Pearsall

Associate of Applied Science - Nursing: Amy Aspenleiter, Courtney Eileen Wilson

Associate of Arts: Jessica Lynn Boles, Glenn Douglas Coleman, Mindy Dimitri, Steven Michael Forster, Sara Ganung, Andrew Alan Guddat, Emily Anne Hannah, Sandy Hannah, Erika Lisa Lera, Matthew Preston McGuffin, Guillermo Munoz II, Timothy Jack Provost, Natalie Walker

Associate of Arts - Criminal Justice: Lindsay Liddell

Associate of Arts - Deaf Studies: Whitney Michelle Tynes

Associate of General Studies: Kevin Allen Boles, Melissa D. Frager, Lindsey Marie John, Nicole Rude, Kaitlyn Alyssa Wood

Associate of Science - Engineering Science: Kelly Maureen Gaworski

Associate of Science - Geosciences: Lindsay M. Dugas

Associate of Science - Mathematics: Allan Milan Chessell, Kelly Maureen Gaworski, Jared Jacob Trask

Associate of Science - Physics: Allan Milan Chessell

Bachelor of Technology - Construction Management: Bryan Joseph Forster, Colten Jasper Mellows

Certificate of Achievement - 911 Dispatch Telecommunications: Debra L. Orr

Certificate of Achievement - Early Childhood Education: Sandy Hannah

Mound House
Associate of Applied Science - Nursing: Shaelynn Nicole Morris

Associate of Applied Science - Construction Project Management: Thomas R. Baker

Associate of General Studies: Donny W. Cook

Reno
Associate of Applied Science - Automotive Mechanics: Che Anthony Rugemer

Associate of Applied Science - Construction Project Management: Ryan Anderson

Associate of Applied Science - General Business: Che Anthony Rugemer

Associate of Applied Science - Nursing: Victoria Greer Bennett, Keith Carlson, Laura Kay Carmona, Jesse Marcotte, Victoria Crystal Stone

Associate of Arts: Adria A. Bargmann, Jennifer Anne Johnson, Jason Allan King, RJ Koons, Ryan Roland Martinez, Meagan Kaye Maxwell

Associate of Arts - Criminal Justice: Matthew Smith

Associate of Arts - Deaf Studies: Margaret Nunez

Associate of General Studies: Angeli Lynne Haines, Nichole A. Jackson

Bachelor of Technology - Construction Management: Ryan Anderson, Peter J. Claridge, Jamin Lynn Hunter, Kyle Pellett

Certificate of Achievement - Early Childhood Education: Joanne L. DeMattei

Silver City
Associate of Arts: Daniel Evans Page

Silver Springs
Associate of Applied Science - Computer Networking Technology: William T. Apgar

Associate of Arts: Kara Nicole Anderson, Cynthia Matthes

Associate of Science - Engineering Science: Jonathan Russell Hancock

Associate of Science - Mathematics: Jonathan Russell Hancock

Smith
Associate of Applied Science - Nursing: Sarah Ann Thompson

Sparks
Associate of Applied Science - Accounting: Jennelle Darling Lorenzetti

Associate of Arts - Criminal Justice: Maleyna Rae Duncan

Stagecoach
Associate of Applied Science - General Business: Catherine S. McFadden-Drew

Associate of Arts: Cassandra Opal Aveiro, Andrea Michelle Inman, Alicia Karol Norris

Associate of Arts - Criminal Justice: Lindsey Lepire

Associate of General Studies: Cassandra Opal Aveiro, Catherine S. McFadden-Drew, Jessie May Shirley

Certificate of Achievement - Medical Coding: Sheri Russ

Stateline
Associate of Applied Science - Nursing: Megan Clemmer, Laureen Therese Campanile Mesa, Patricia Marie St. George

Virginia City
Associate of Arts: Violet Janae Salvo

Washoe Valley
Associate of Applied Science - Automotive Mechanics: Niels Matthew Christensen

Associate of Applied Science - Geographic Information Systems: Nadine E. Grant

Associate of General Studies: Eric Grant

Certificate Of Achievement - Graphic Communications: Linda G. Gallo

Yerington
Associate of Arts: Melissa Anne Odom

Associate of General Studies: Megan L. Odom, Meta Sanders Thompson

Zephyr Cove
Associate of Applied Science - Nursing: Kelly Jean Brown, Rachael Ann Clark, Marianne Elaine Seymour, Lisa Shapiro

Coleville, Calif.
Associate of Arts: Brittney Lynn Rupp

Associate of General Studies: Bryanna Morgan Rupp, Deborah Anne Rupp

Associate of Science - Mathematics: Jason J. Erdman

Kings Beach, Calif.
Associate of General Studies: Lauren Beth Kilbourne

Rocklin, Calif.
Associate of Arts: Christopher Mark Garrison

South Lake Tahoe, Calif.
Associate of Applied Science - Geographic Information Systems: Thomas G. Schaefer

Associate of Applied Science - Information Technology: Joseph Patrick Cummings

Associate of Applied Science - Nursing: Jamie Marie Bravo, Yvonne Jadrnicek, Sarah Nicole Lombardi, Rachelle Pakes

Bachelor of Technology - Construction Management: Thomas Henry Hunt IV

Lakewood, Colo.
Associate of Arts: Connor Eppard

Lexington, Ky.
Associate of General Studies: G. Dawn Delaney

West Monroe, La.
Associate of General Studies: Christopher Edwin Sinclair

Portland, Me.
Associate of Arts: Reu Edward Shaw

Bozeman, Mont.
Associate of Arts: Sean Potkay

Missoula, Mont.
Associate of Arts: Sean Dwyer

Bend, Oreg.
Associate of General Studies: Kip Alm

Salem, Oreg.
Associate of Arts: Jonathan Sigado

Suffolk, Va.
Associate of Applied Science - Accounting: Caroline Duguid Spangenburg

Virginia Beach, Va.
Associate of General Studies: Devon A. Smith

Lacey, Wash.
Associate of Arts: Patrick J. McMeel

Puyallup, Wash.
Associate of Arts: Spencer William Ofelt, Timothy Peterson

Links

Photo Gallery
Photos (Click to Enlarge)
For additional information, please contact:
WNC Information and Marketing Services
2201 W. College Parkway
Carson City, NV 89703
Phone: 775-445-3234
Fax: 775-445-3198
E-mail: info_desk@wnc.edu


© 2014 Western Nevada College
Privacy Policy | Important Notices | WNC en Español | Home
Information: 775-445-3000
General Questions: info_desk@wnc.edu

Close