May 21, 2012

Largest Ever WNC Class Graduates

Ruby Kennison-Fox
Ruby Kennison-Fox

For the third consecutive year, the largest class in Western Nevada College history has graduated and now enters into the Nevada workforce or continues their educational pursuits at four-year colleges or universities. The class of 2012 is 467 students strong, with a total of 511 degrees issued. Five students received Bachelor of Technology degrees in construction management, and 10 students graduated with bachelor’s degrees as part of WNC’s teacher preparation partnership with Nevada State College.

Receiving honorary degrees were Donal Hummer, Jr. and Senator Michael McGinness.

Hummer has been a member of the WNC Foundation Board since 1998 and served as its chairman from July 2009-June 2011. He spearheaded the committee to build the Ramsdell Playground at WNC’s Child Development Center, helped secure corporate donations to benefit WNC scholarships, and purchased the planet Neptune monument on the Planetary Walkway to benefit the Jack C. Davis Observatory. Hummer supported WNC as a non-paid lobbyist during the 2011 legislative session, and has written numerous articles in support of education, economic development and the workforce.

Michael McGinness has represented central Nevada in the State Legislature for the past 22 years. During his many years of service, Senator McGinness has been a supporter of the Nevada System of Higher Education, and particularly WNC, including partnering with Governor Sandoval and other legislators to find solutions to the funding crisis of 2011. McGinness is a Fallon resident and manager of KVLV Radio.

Carson City
Associate of Applied Science - Accounting: Malorie M. Ashworth, Daniela Avijay Carlton, Beth Bovee Lucas, Michael Henry Rooker, Brandy Ann Sellars

Associate of Applied Science - Automotive Mechanics: Javier Jacobo, Scott Andrew McDuffie, Andres Rios Ruiz

Associate of Applied Science - Computer And Office Technology: Katherine Bushey,
Kristina Michelle Zahnter-Yocom

Associate of Applied Science - Computer Networking Technology: James R. Davidson, John Michael Greene, Joseph Isaacson, Randel J. Moore, Phillip Theodore Priewe, Nathan Charles Topchi

Associate of Applied Science - Computer Science: Gediyon Habtemicael

Associate of Applied Science - Construction Project Management: Danny Dow Robinson

Associate of Applied Science - Criminal Justice: Paulette Deboer, Andrena B. Manriquez, Adriana Rodriguez, Bonnye Spence

Associate of Applied Science - Early Childhood Education: Melissa Marie Carroll, Dana DeBord, Sofia M. Phillips, Debie Reyneld Warnar

Associate of Applied Science - General Business: Jennifer Renee Graham, Jolene D. Hunt, Natosha Lawrence, Marie Frances McDonald, Maria Moreno, Ambra Reed, Danielle Marie Stoffer, Amber Taylor, Annamarie Elizabeth Theuret, Christine M. Tirey,
Kristina Michelle Zahnter-Yocom

Associate of Applied Science - Geographic Information Systems: Roxanne Karr, Bianca Traut, Devin Welty

Associate of Applied Science - Graphic Communications: Michael Beasom, Nicholas S. Gesick, Thanairy Gomez, Jeremy Patrick Higgs, Kyle MacMillan, Jennifer Ayn Smith

Associate of Applied Science - Information Technology: James R. Davidson, Sarah Nichole Ellington, Randel J. Moore

Associate of Applied Science - Machine Tool Technology: Agustin Arroy, Daniel S. Goletto, Pedro Saul Montejo, Kevin H. Patterson

Associate of Applied Science - Management: Elizabeth Jayne George, Michael Henry Rooker, Joy M. Tackett

Associate of Applied Science - Nursing: Emily Marina Eckstrom, Amanda Sue Hall, Kelly Rosa Hyatt, Tamara Lynn Jibson, Kristy Leung, Karina Beth Madraso, Kelli McDonnell, Margarita Navarro, Ana Pappa-Bryant, Jennifer Sand-Shequen, Kelly Ann Taylor

Associate of Applied Science - Paralegal Studies: Davie Lee Ana Zimmerman

Associate of Arts: Alma Acevedo-Delgado, Jerrica Lee Allen, Cody James Barr, Lindsey Blei, Sarah E. Capurro, Patrick Douglas Cranston, Gina Demarco, Ashley Marie DeRosa, Mavil Diaz, Wesley Reid Dietlein, Megan Ellington, Cristian Espinoza, Trevor Keoni Freitas, Jaime H. Good, Jeremy Michael Hack, Megan Hein, Briana D. Henning, Hannah Claire Herron, Melissa D. Keirstead, Jessica Martino, Desiree McKean, Cindy N. Mejorado, Fred H. Morris Jr., Ruark Wilson Palmer, Katherine A. Paul, Jean Amos Robinson, Dominic J. Schmitt, Raymond Jeff Schulz, Samuel Jude Sedillos, Danica Leigh Sheldon, Wendy Talavera, James Taylor, Christopher Lee Thompson, Tiffany C. Thompson, Rachel Louise Thorson, Jeremy Edward Tigh, Sarah Quirina Vacchina, Amber Renee Vallarino, Evelyn Wade, Yahaira Anali Wagner, Malari Demi White, Kristen J. Whitmore, Justin Eric Zimmerman

Associate of Arts - Criminal Justice: Michael Andrew Erwine, Meagan Ruth Ganung, James K. Nelson, Amber Beverly Putz, Francisco De Jesus Ramirez

Associate of Arts - Deaf Studies: Emilce Lianabel Alvarez, Nicole Angelina Cheney,
Chloe De Bacco, Amanda Christine Dixon, Loni Melissa Friedmann, Kristin Elisabeth Holland, Colleen Leta Lennox, April Dawn McIntyre, Kathryn Lynn Opperman, Suzanna Sophia Scholes, Sarah Lynn White

Associate of Arts - Fine Arts: Charlotte Dresden Asire, Karina Perez Teutli

Associate of Arts - Musical Theatre: Danita Bayer, Stevi Yvonne Goletto, Kassie Lynne MacMillan

Associate of General Studies: Diane Doran Alvarado, Jacqueline I. Benzler, Nathen Lemuel Berger, Ricky Bilyeu, James Virgil Biselli, Melissa Marie Carroll, Kimberly Cohen, Sara M. Cufflin, Emily Marina Eckstrom, David Wendell Fatino, Lindsey Marie Forman, Laura Hale, Wayne Halligan, Portia Lynn Jones, Jessica Jean Larson, Saira Janet Lazaro, Carla Marie MacMillan, Andrew Jack Marcin, Kelli McDonnell, Victor Mejorado, Francisco R. Mosqueda, Alyssa B. Perez, Christina K. Roberts, Krystalyn Tori Robinson, Amber Rounds, Vanessa Jean Sauls, Dominic J. Schmitt, Rachael Ann Schneider, Connie Rae Thompson, Cesar E. Vega, Bethany Lerae White, Jacqueline Woolery, Shawn Michael Yocom, Jessica Anne Zich, Terry Wayne Zimmerman

Associate of Science - Biological Sciences: Marisa Lynn Cook, Dennis E. Faulkner, Daniel S. Goletto, Kathrine Urrutia, Lucas Nathan Vine

Associate of Science - Computer Science: Dennis M. McGehee

Associate of Science - Engineering Science: Alexander M. Hall, Gregory Erick Reed

Associate of Science - Geosciences: Jared James Helget, Susan Konkol

Associate of Science - Mathematics: Marisa Lynn Cook, Lauren Kathryn Ely, Derek Wallace Fitchett, Maira A. Ibarra, Magdalena Elizabeth Jesse, Alyssa Grace Ketchum, Dennis M. McGehee, Richard D. Rios

Bachelor of Technology - Construction Management: Robert L. Biddlecome II, Curtiss Elliott, Timothy Todd Johnson, Danny Dow Robinson

Certificate of Achievement - American Sign Language: Suzanna Sophia Scholes, Bethany Lerae White, Sarah Lynn White

Certificate of Achievement - Early Childhood Education: Sophia M. Phillips

Certificate of Achievement - Geographic Information Systems: Michael T. Allgaier, Roxanne Karr, Jo A. Moore, Devin Welty

Certificate of Achievement - Graphic Communications: Lindsay Anne Fleener, Kristina Michelle Zahnter-Yocom

Certificate of Achievement - Machine Tool Technology: Aaron Stuart Campbell

Certificate of Achievement - Retail Management: Natosha Lawrence

Dayton
Associate of Applied Science - Accounting: Joseph W. Crawford

Associate of Applied Science - Drafting - Mechanical Emphasis: Clifford A. Turnell III

Associate of Applied Science - General Business: Lora J. Silva

Associate of Applied Science - Nursing: Heather Ann Demoines, Amanda Dawn Dotson, Stephanie L. Mills

Associate of Arts: Jahaziel Armas, Trista Beuerlein, Crystal M. Clark, Jennifer Elaine Allen Claypool, Joseph W. Crawford, Kaylynn Dyer, Michael Fischer, Tenisha Elizabeth Foster, Amber N. Gillenwater, Lizbet R. Hub, Nichole C. McCarthy

Associate of Arts - Criminal Justice: Cody James Drews, Jason Ryan McGill, Rachel Trujillo

Associate of Arts - Fine Arts: Laycie D. Corley

Associate of General Studies: Ashlee N. Cross, Sarah Emily Kenneston, Nichole C. McCarthy, Frederick C. Springer, Karen S. Taylor, Laura Kimberly Weisenthal

Associate of Science - Engineering Science: Blake Edward Shure

Associate of Science - Geosciences: Matthew J. Bradley

Associate of Science - Mathematics: Matthew J. Bradley

Certificate of Achievement - Bookkeeping: Rhonda Kay Bruno

Certificate of Achievement - Geographic Information Systems: Kyle Kneeland

Fallon
Associate of Applied Science - Accounting: Jonathan K. Cunningham

Associate of Applied Science - Criminal Justice: Heather Dawn Dodson, Stefanie Marie Rainwater, John Patrick Rowe, Amy Lynn Steuart

Associate of Applied Science - Early Childhood Education: Victor Manuel Festin

Associate of Applied Science - General Business: Francis Barbarisi, Torri Coldwell, Nicole R. McCullough, Kelly Weber

Associate of Applied Science - Nursing: Taralynn K. Bassham, Jessica Eunice Mauga, Jeffery Michel

Associate of Arts: Erika L. Anderson, Benjamin Scott Bassham, Eugene Joseph Encarnacion, Alex Randall Haffner, Crystal Elizabeth Lott, Crystal Anne Powell, Caroline May Southfield, Thomas Weber, Kimberly Winder, Ashley E. Wolf

Associate of Arts - Criminal Justice: Megan Kathleen Crossland, Kathryn Marie Durst, Melanie Ann Keener

Associate of Arts - Fine Arts: Megan Kathleen Crossland, Kathleen Levine, Asmeret Payne

Associate of General Studies: Torri Coldwell, Tania A. Gent, Vicki A. Jones, Karen A. Keesee, Shanna L. Kokosh, Daniel J. Reece, Patricia Ryle Pruit

Associate of Science - Biological Sciences: Zachary Ryan Bunker, Andrea Denney, Karissa Mable, Charleston Jason Serna

Certificate of Achievement - American Sign Language: Patricia Ryle Pruit

Certificate of Achievement - Customer Service: Shawna Summerbell

Fernley
Associate of Applied Science - Accounting: Cheryl L. Perryman

Associate of Applied Science - Nursing: Sarah Michelle Banks

Associate of Arts: Kevin Matthew Canepa, Michael D. Dimilo, Kelly Eiler-Young, Christa L. Hintze-Butkiewicz, Laci Lorenzo-Moreno, Cheryl L. Perryman, Rachel Smith, Kayla Troche

Associate of Arts - Criminal Justice: Gerald Lee Hunter

Associate of General Studies: Michael D. Dimilo, Devin Johnson, Chisa Smith

Gardnerville
Associate of Applied Science - Accounting: Jason Michael Kolenut, Troy H. Orosco

Associate of Applied Science - Applied Accounting: Victoria Lorain Orosco

Associate of Applied Science - Architectural Drafting: Justin D. Yates

Associate of Applied Science - Automotive Mechanics: Josiah John Simpson

Associate of Applied Science - General Business: Stephanie Campion, Tamara C. Jim, Darren A. Stanley, Sarah Watson

Associate of Applied Science - Geographic Information Systems: Deborah Albi Lambin, Paul Benton Stockton

Associate of Applied Science - Graphic Communications: Deborah Albi Lambin

Associate of Applied Science - Health Information Technology: Laura Kruse

Associate of Applied Science - Machine Tool Technology: Bret Grouse

Associate of Applied Science - Management: Katie Marie Estes, Sarah Watson

Associate of Applied Science - Nursing: Heather Dawn Bushey, Lycia M. Carruthers-Post, Gerard Theodore Hardy, Andrea L. Lindsey, Franda D. Martinez, Christine Zombro Rhiner, Katherine L. Yeoman

Associate of Applied Science - Welding Technology: Gregory Scott Krupp

Associate of Arts: Delainey Marie Brooks, Jennifer V. Edwardson, Jessica M. England, Nancy Hallstein, Nicole Hays, Chandra Joy Henry, Brian J. Hoskin, Stacy Maglinao, Sara R. Martinez, Jordan Michael Ornellas, Hailey Patterson, Elvia Ramirez, Ryan Roberts, Wendy Sands, Lefiu Lemalu Schinzing, Eileen M. Shutt, Raylene Simons, Amanda Rae Sutter, Taylor Tindel

Associate of Arts - Deaf Studies: Stephani T. Voshall

Associate of General Studies: Karis Colter Daphne, Elizabeth Deaton, Joreen Annette George, Aaron M. Johnson, Stephanie E. Lee, Zachary David Malm, Nicole E. Merrill, Stephanie Nicole Pruitt, Amy-Dawn Schroder-Baker, David Loren Trumbo-Godwin, Kimberly M. Vine, Stephanie Marie Williams, Justin D. Yates

Associate of Science - Biological Sciences: Martin James Matthies

Associate of Science - Chemistry: John-Henry David Lambin, Rachael Albi Lambin

Associate of Science - Engineering Science: Joshua Ryan Moody, Tyler Douglas Roberts

Associate of Science - Mathematics: Heather Bodily, Mathew McCulley, Joshua Ryan Moody

Certificate of Achievement - 911 Dispatch Telecommunications: Caroline A. Chighizola

Certificate of Achievement - Bookkeeping: Troy H. Orosco, Victoria Lorain Orosco

Certificate of Achievement - Early Childhood Education: Sally F. Morgan

Genoa
Associate of Applied Science - Architectural Drafting: Ryan Joel Leverty

Associate of Applied Science - Early Childhood Education: Cindy Webb

Associate of Applied Science - Nursing: Dorene Ann Johnson

Gerlach
Associate of General Studies: Marcie Grace Smitten

Hawthorne
Associate of Applied Science - Nursing: Tamiya June Ferguson

Associate of Arts - Deaf Studies: Krista Engebretsen

Associate of General Studies: Krista Engebretsen

Incline Village
Associate of Arts: Jonathan Manuel Chang

Las Vegas
Associate of Arts: Anthony Consiglio

Associate of General Studies: Sandy Sue Button

Laughlin
Associate of Arts: Benford L. Cameron

Lovelock
Associate of Applied Science - General Business: Elizabeth G. Blondheim

Minden
Associate of Applied Science - Accounting: Jamie Rose-Ann Kitchens

Associate of Applied Science - Automotive Mechanics: Manuel Jesus Maldonado Jr.

Associate of Applied Science - Computer Networking Technology: John D. Baughn

Associate of Applied Science - Construction Project Management: John Bumgardner

Associate of Applied Science - Early Childhood Education: Tammi Jean Graham, Sandy Hannah

Associate of Applied Science - General Business: Travis Duhn, Felicia Kaye Imelli

Associate of Applied Science - Geographic Information Systems: Cathy Diane Parker,
Christel Passink

Associate of Applied Science - Information Technology: Kyle Andrew Hollingshead

Associate of Applied Science - Nursing: Rosalyn Elizabeth Gingrich

Associate of Arts: Natalie Marie Alltizer, Ronald William Arnold, Spencer Anthony Deberry, Rosana Herran De Smith, Felicia Kaye Imelli, Timothy Jarland, Brian J. King, Emily Muns, Megan E. Neilon, Ana C. Neri, Connor P.R. Woodman

Associate of Arts - Deaf Studies: Sharon E. Schnorbus

Associate of General Studies: Tammi Jean Graham, Carl R. Kelb, Spencer Lord

Associate of Science - Biological Sciences: Jamie Elizabeth Chambers

Associate of Science - Computer Science: Hollee Leann Eckenrode

Associate of Science - Mathematics: Brian J. King

Certificate of Achievement - 911 Dispatch Telecommunications: Jacqueline Francine Coty

Certificate of Achievement - Bookkeeping: Sevil A. Monge

Certificate of Achievement - Computer Technology System: Bobbie Church

Certificate of Achievement - Geographic Information Systems: Cathy Diane Parker

Moundhouse
Associate of Applied Science - Nursing: Annie Susan Newman

Associate of Arts: Jazmin Castaneda

Associate of General Studies: Annie Susan Newman

Associate of Science - Biological Sciences: Jordan Joseph Wagner

Panaca
Associate of Arts: Tera Kaye Tibbitts

Reno
Associate of Applied Science - Accounting: Ricalyn Grace R. Nazaire

Associate of Applied Science - Construction Project Management: Nathan D. Close

Associate of Applied Science - General Business: Ricalyn Grace R. Nazaire, Nadia Sameen

Associate of Applied Science - Geographic Information Systems: Tyrell K. Berry

Associate of Applied Science - Graphic Communications: Alexa Kae Rotter

Associate of Applied Science - Nursing: Lindsey Elizabeth Foxen, Rachel Elizabeth Gray, Whitney Lindsey, Lucas Rachal, Melissa Ann Washabaugh

Associate of Arts: Joslyn Kuliana Bates, Brandon R. Carlson, Garrett Collens, Stephen A. Crowder, Crystal J. Howell, Wailea Ann Johnston, Daniel Liebsack, Offir Murillo, Melanie Marie Pfeiffer, Tim West

Associate of Arts - Criminal Justice: Leena Sameen

Associate of Arts - Musical Theatre: Tobias Torres

Associate of General Studies: Amy Katherine Graves, Leslie Amanda Lopez, Adrienne Marie Santiago

Associate of Science - Biological Sciences: Sean Cottle

Certificate of Achievement - Geographic Information Systems: John B. Harmon

South Lake Tahoe
Associate of Applied Science - Nursing: Carrie R. Garrett

Schurz
Associate of General Studies: Georgina Willie

Silver City
Associate of Arts - Fine Arts: Ruby Go'xauh'na'sa'na Kennison-Fox

Silver Springs
Associate of Applied Science - Computer Networking Technology: Lee Earl Alexander Parizo

Associate of Applied Science - General Business: Anessa Breanne Buchner

Associate of Arts: Yessica Cambron, Cheryl Christine Gleason

Associate of Arts - Criminal Justice: Erin Scott Harris, Sheldon Ryan Phelps

Associate of Arts - Deaf Studies: Krista LeAnn Simcox

Associate of Arts - Fine Arts: Krista LeAnn Simcox

Associate of General Studies: Michelle Lynn Byrne, Lee Earl Alexander Parizo

Associate of Science - Geosciences: Michael K. St. Clair

Sparks
Associate of Applied Science - Accounting: Jennifer R. Waege

Associate of Applied Science - General Business: Chelsea L. McLeod

Associate of Applied Science - Geographic Information Systems: Christopher J. Urban

Associate of Applied Science - Nursing: Marisa J. Giovannoni, Moon K. Hollis,
Jacquelyn Robinson

Associate of Arts: Sara Ann Elissa, Mikaela Reigh Henshaw, Ashley Rubin

Associate of Arts - Criminal Justice: Randall Dominic Oxoby

Associate of Arts - Fine Arts: Sarah Jayne Benson

Associate of General Studies: Rachel L. Dulco

Associate of Science - Engineering Science: Nathan John Neben Jr.

Associate of Science - Geosciences: Jeffrey Allen Hill

Bachelor of Technology - Construction Management: Jesse D. Maxim

Certificate of Achievement - Bookkeeping: Jennifer R. Waege

Certificate of Achievement - Business: Robert L. Kimmell

Certificate of Achievement - Geographic Information Systems: Christopher J. Urban

Spring Creek
Associate of Applied Science - Management: Kellie Hantzsche

Stagecoach
Associate of Applied Science - Accounting: Jennifer Frances Nolin

Associate of Applied Science - Automotive Mechanics: Sean D. Rutherford

Associate of Applied Science - General Business: Jennifer Frances Nolin

Associate of Arts - Fine Arts: Nicole Marie Williams

Associate of General Studies: Stephanie Lynn Moyer

Certificate of Achievement - Machine Tool Technology: Jose J. Arroyo

Virginia City
Associate of Applied Science - Nursing: Shara L. Yamron

Associate of Science - Mathematics: Skyler Kolin Jones

Washoe City
Associate of Applied Science - Automotive Mechanics: Donald Kurtis McKay

Washoe Valley
Associate of Arts: Amanda R. Bohl

Associate of Arts - Deaf Studies: Rachel Michelle Adair

Associate of General Studies: Donald Kurtis McKay

Associate of Science - Biological Sciences: Monica Lynne Bottorf

Wellington
Associate of Science - Mathematics: Kodi Lee Summers

Yerington
Associate of Applied Science - Nursing: Leanna Marie Ogle

Zephyr Cove
Associate of Applied Science - Computer Networking Technology: Trey Myles Griffin

Associate of Arts: Charlotte Kay Weatherford

Calimesa, Calif.
Certificate of Achievement - Computer Applications: Janice Handfield

Coleville, Calif.
Associate of Applied Science - Accounting: Mona L. Robinson

Oakland, Calif.
Associate of Applied Science - Nursing: Thomas Harbell

Portola, Calif.
Associate of General Studies: Amanda Joanne Crabb

South Lake Tahoe, Calif.
Associate of Applied Science - Geographic Information Systems: Marvin R. James

Associate of Applied Science - Nursing: Christian A. Andersen

Certificate of Achievement - Geographic Information Systems: Marvin R. James

West Los Angeles, Calif.
Associate of General Studies: Darrin C. Sanford

Kailua Kong, Hawaii
Associate of Arts: Jody Wilkes

Boise, Idaho
Associate of Arts: Christopher Woolley

Caldwell, Idaho
Associate of Applied Science - Criminal Justice: Crystal M. Donley

Rathdrum, Idaho
Associate of Arts: Jordan Thomas

Los Alamos, N.M.
Associate of Applied Science - General Business: Lesley Ann Herron

Grants Pass, Ore.
Associate of Arts: Tyler Allen Spencer

Salem, Ore.
Associate of Arts: Jonathan Sigado

Sutherlin, Ore.
Associate of Arts: Brandon D. Jackson

Clinton, Utah
Associate of Arts: Ashley Gleason

Draper, Utah
Associate of Arts: Robert M. Pappin

Lorrinne, Utah
Associate of Arts: Taleas Marble

Riverton, Utah
Associate of Arts: Nicole DiSera

Puyallup, Wash.
Associate of Arts: Zachary Hal Hendrix

Valley, Wash.
Associate of Arts: Matthew William Robertson




Press Release: May 24, 2012

Photo Gallery
Photos (Click to Enlarge)
   
   
For additional information, please contact:
WNC Information and Marketing Services
2201 W. College Parkway
Carson City, NV 89703
Phone: 775-445-3234
Fax: 775-445-3198
E-mail: info_desk@wnc.edu


© 2014 Western Nevada College
Privacy Policy | Important Notices | WNC en Español | Home
Information: 775-445-3000
General Questions: info_desk@wnc.edu

Close